HMF på Facebook
Tomas Åberg, som höll sig undan delgivning för omfattande djurplågeri, har hyllats som "svensk hjälte" i Aftonbladet.

Näthatsgranskarens skryt: Nästan 150 domar hittills

Publicerad 2 januari 2019 kl 11.56

Du betalar. Näthatgranskaren Tomas Åberg får skattemedel för att massanmäla pensionärer och andra som skriver invandringskritiskt på Facebook. Nu uppger han sig ha fått till nästan 150 domar mot personer som polisanmälts för "hets mot folkgrupp".

Dela artikeln

"1 218 polisanmälningar 2017-2018. 144 näthatsdomar, från 214 anmälningar. Många väntar på åtal!" skriver Näthatsgranskaren på Twitter.

Näthatsgranskaren uppger också att den egna stattefinansierade verksamheten har lett till att antalet fällande HMF-domar i Sverige har tiodubblats. Under året har man vidare "forskat, samarbetat, föreläst bla Europarådets konferens om kriminellt näthat", heter det.

Myndigheten MUCF, som finansierar vänsterextrema organisationer som Expo, har hittills beviljat drygt en och en halv miljon kronor i bidrag till Näthatsgranskaren.

Näthatsgranskaren drivs av Tomas Åberg, som för några år sedan utreddes för omfattande djurplågeri men slapp åtal eftersom han höll sig undan delgivning.

Den större delen av bidraget från MUCF går till att betala Åbergs lön.

I våras hyllades Tomas Åberg som en "svensk hjälte" i en artikel i Aftonbladet som sedan mystiskt försvann från tidningens samlingssida över de svenska hjältarna.


Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Du betalar

200.000 svenskars årslöner har skänkts till Zelenskyj

Stödet passerar 90 miljarder skattekronor.. Pengarna hade räckt för att bygga fem nya Karolinska universitetssjukhus eller finansiera all polisens verksamhet i två år.0 

Får 20 miljarder av staten – för att suga koldioxid ur luften

Bisarra bidraget till Stockholm Exergi.. Ministern: "Sverige ska gå mot en framtid där vi fångar in växthusgaser."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0