Upploppen i Västsverige

Misstänkt bilbrännare gripen – i Turkiet

Publicerad 15 augusti 2018 kl 10.26

Inrikes. En man som misstänks för inblandning i de omfattande bilbränderna i Göteborg har gripits av gränspolis i Turkiet, rapporterar Göteborgs-Posten.

Dela artikeln

Mannen, som uppges vara född 1999, greps av turkisk gränspolis under tisdagen.

Den svenska polisen hade utfärdat en "no entry" till gränspolisen i Turkiet efter att ha fått reda på att den misstänkte bilbrännaren var på väg till landet.

Mannen väntas flygas tillbaka till Sverige under onsdagen, uppger polisen till Göteborgs-Posten. Han misstänks för grov mordbrand.

På tisdagen anhölls två andra personer, 16 och 21 år och bosatta i Frölunda, misstänkta för bilbränderna i Göteborg på måndagskvällen.

Polisen misstänker att upploppen kan ha samordnats via sociala medier.


Nyheter från förstasidan

Gustav Reinfeldts kamp: Stoppa M:s samarbete med SD

Hävdar att samarbetet skrämt iväg storstadsväljarna. 32-åriga politiska underbarnet "närmar sig 20 år som aktiv i Moderaterna".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0