Bilbränder i Sverige

Misstänkt bilbrännare gripen i Malmö

Publicerad 15 augusti 2016 kl 19.15

Inrikes. Efter den senaste tidens många bilbränder i Malmö har polisen nu lyckats gripa en 21-årig man som misstänks för att ha förberett grov skadegörelse. Mannen hade bensindunkar i bilen och utreds nu för att ha planerat att anlägga bilbrand.

Dela artikeln

Det var strax efter midnatt natten till måndagen som en patrull stoppade bilen för kontroll. En tydlig doft av bensin fanns i bilen vilket fick polisen att göra en fördjupad undersökning av fordonet och dess förare.

I bilen visade det sig även finnas andra föremål som stärker misstankarna om att ett grovt brott förbereddes, skriver polisen på sin hemsida.

Mannen är 21 år och bosatt i Malmö.

I det intensiva arbete som Malmöpolisen bedrivit med anledning av det stora antalet bilbränder i Malmö finns ett antal individer som blivit allt mer intressanta i utredningsarbetet. Den nu anhållne mannen är en av dessa, enligt polisen.

Det fortsatta utredningsarbetet ska nu undersöka ifall det finns något som kan knyta den anhållne till någon av de bilbränder som inträffat i Malmöområdet den senaste tiden.  


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Nya politiska kostråd: Max 350 gram rött kött per vecka

Så motiverar Livsmedelsverket "hälsoråden". Tar nu även hänsyn till svensk ekonomi – vid sidan av "klimatet".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0