Islamiska staten

Minst 149 döda i blodigt terrordåd i Bagdad

Publicerad 4 juli 2016 kl 15.54
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Minst 149 människor dödades i ett blodigt terrordåd i Bagdad under söndagen, rapporterar AP.

Dela artikeln

Terrorister slog tidigt på morgonen till med bomber mot en affärsgata i den irakiska huvudstaden. En självmordsbombare sprängde sig själv och en lastbil full med sprängmedel i luften på den populära shoppinggatan i den shiamuslimska stadsdelen Karada.

Gatan var vid tillfället full av muslimska familjer som passade på att shoppa och äta under ramadan. Under den muslimska fastemånaden får man inte äta under dygnets ljusa timmar vilket gör att muslimerna passar på under kvällen, natten och de tidiga morgontimmarna innan solen går upp.

Den sunnimuslimska terrorgruppen Islamiska staten har tagit på sig skulden för terrordådet som riktades mot de muslimer som tillhör den rivaliserande shiamuslimska fraktionen av islam. Det ökande antalet terrordåd som IS genomför tolkas som ett svar på att terrorgruppen förlorar terräng i såväl Irak som Syrien.

Irakiska myndigheter uppger att 149 människor bekräftats döda i söndagens terrordåd, men antalet befaras stiga. Minst 192 människor dödades i dådet och räddningsarbetare letar fortfarande efter döda och överlevande i ruinerna som den kraftiga detonationen gav upphov till.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Försvarar massåtervandring av afghaner – kallar kritiker för "landsförrädare"

Pakistan har redan skickat hem över en halv miljon. Fick nog när det visade sig att 14 av 24 självmordsbombare var afghaner – men nu vill Tyskland ta över de oönskade invandrarna.0 

Ekonominyheter

Svenskt börsrally klenare än väntat

Upp 6,4 procent.. Men börsen ligger på kraftigt minus sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare