USA:s presidentval 2020

Michael Moore varnar: Trump vinner igen

Publicerad 31 augusti 2020 kl 19.56

Utrikes. Donald Trump knappar in på Joe Biden och entusiasmen hos presidentens anhängare har "sprängt alla gränser". Det konstaterar vänsteraktivisten och dokumentärfilmaren Michael Moore i ett desperat Facebookinlägg.

Dela artikeln

Michael Moore hånades av andra vänsterprofiler när han för fyra år sedan förutspådde att Donald Trump skulle vinna det amerikanska presidentvalet.

Då visade ju alla opinionsmätningar att Hillary Clinton gick en trygg seger till mötes – men Moore byggde sin bedömning på stämningarna hos den vita arbetarklassen i avgörande delstater som hans egen hemstat Michigan.

Idag tyder mätningarna återigen på en förlust för Trump. Men Michael Moore varnar för att den sittande presidenten trots allt kommer att bli omvald.

"Är du redo för en Trump-seger? Är du mentalt förberedd på att bli överlistad av Trump igen?" skriver dokumentärfilmaren i ett ödesmättat inlägg på Facebook på fredagen.

Han konstaterar bland annat att Donald Trump håller på att gå om Joe Biden i så kallade swingstater som Minnesota och Michigan.

"Jag varnar dig nästan 10 veckor i förväg. Entusiasmen hos de 60 miljoner personer som utgör Trumps väljarbas har SPRÄNGT ALLA GRÄNSER!"

I det desperata inlägget uppmanar Michael Moore sina anhängare att göra allt för att förhindra en valvinst för presidenten.

"Räkna inte med att Demokraterna kommer få bort Trump. DU måste se till att bli av med Trump. VI måste vakna upp varje dag under de kommande 67 dagarna och se till att var och en av oss får hundra människor att gå och rösta. AGERA NU!" avslutar han.

Moores inlägg har inte gått Donald Trump förbi.

"Michael vet!!!" skriver presidenten i ett inlägg på Twitter.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Företagaren Carl Lundström död i flygolycka

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Företagaren, skribenten och invandringskritikern Carl Lundström blev 64 år.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

"Nog med prat, det är dags för handling." Har redan stoppat humanitära nödhjälpen – som hämnd för att Hamas inte vill förlänga överenskommen tidsfrist.0 

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

EU:s tredje världskriget-reklam hånas – "ett rövhål"

Påstås påminna om nätklassikern "Goatse".. "Hur ska vi kunna anförtro er att starta krig när ni inte ens fattar att ni har blivit trollade av er egen grafiker?".0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0