M-utspel: Minska biståndet och satsa pengarna på Sverige

Publicerad 5 september 2019 kl 15.13

Inrikes. Moderaterna vill nu dra in på det svenska biståndet och satsa pengarna på Sverige i stället, uppger partiet i DN.

Dela artikeln

Det är Moderaterna som säger sig vilja dra ned på biståndet och satsa pengarna hemma i Sverige.

De senaste 20 åren sägs biståndet ha tredubblats och blivit lika stort som hela försvarets budget. 

Bara i år hamnar biståndet på 50 miljarder, enligt M, alltså dubbelt så mycket som polisen får. Det anses inte vara rimligt i ett så kriminellt och otryggt land som Sverige.

Enligt DN innebär M-förslaget att det svenska biståndet skulle minska med 16 miljarder kronor de kommande fyra åren.

Moderaterna menar att problemen i Sverige har blivit så stora att biståndet behövs här i stället.

– Vi har stora problem på hemmaplan med trygghet och välfärd. Det gör också att vi behöver prioritera på ett annat sätt här hemma, säger partiets ekonomisk-politiska talesperson Elisabeth Svantesson till DN och menar att hennes parti vill "ta ansvar" för skattebetalarnas pengar.

Moderaterna vill helt slopa enprocentsmålet för biståndet.


Nyheter från förstasidan

Gustav Reinfeldts kamp: Stoppa M:s samarbete med SD

Hävdar att samarbetet skrämt iväg storstadsväljarna. 32-åriga politiska underbarnet "närmar sig 20 år som aktiv i Moderaterna".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0