Vansinnesdådet i Malmö
Akrivbild, Kungsgatan utanför Värnhemsskolan i Malmö.

Kvinna mejades ned i Malmö – fördes svårt skadad till sjukhus

Publicerad 14 september 2015 kl 21.46

Inrikes. En 21-årig kvinna blev under eftermiddagen idag påkörd på en trottoar vid Värnhemsskolan i Malmö, hon vårdas nu på sjukhus med allvarliga skador.
 – Vittnen uppfattar det som att det är en medveten påkörning, säger Stephan Söderholm på polisen i Malmö.

Dela artikeln

Händelsen inträffade strax före klockan tre på eftermiddagen och enligt vittnesuppgifter ska föraren ha kört på kvinnan med flit.

– Händelsen rubriceras som mordförsök på grund av att vittnen uppfattar det som att det är en medveten påkörning, säger Stephan Söderholm på polisen i Malmö till Fria Tider och tillägger:

– Kvinnan är förd till sjukhuset i Lund med allvarliga skador, hjärnblödning och inre blödning.

Efter att kvinnan körts på tappade föraren kontrollen över bilen och kraschade in i en stolpe. Flera personer hoppade därefter ur bilen och sprang från platsen, men en av dem kunde senare gripas.

– Efter en stund griper vi en sjuttonåring vid ett köpcentrum. Han har färdats i bilen, men det är oklart om han var förare eller passagerare.

Enligt flera vittnen ska bilen ha buskört, bland annat på en cykelväg, innan kvinnan kördes på.

– Det är många vittnen på plats och de uppger att den här bilen har buskört utanför Värnhemsskolan en stund, säger Söderholm.

– Sedan har man kört upp på en trottoar och kört på den här kvinnan i 20-årsåldern.

Strax efter klockan nio på kvällen var den 17-årige man som omhändertagits ännu frihetsberövad, men hade då ännu inte förhörts enligt uppgifter från polisens arrest i Malmö.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0