Krisen inom polisen
Polisen kontrollerar bilist.

Intern kritik: Polisen inför "pinnjakt" för att Dan Eliasson ska få behålla jobbet

Publicerad 25 mars 2017 kl 14.39
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Polisen blir allt sämre på att klara upp brott. Nu växer kritiken internt mot polisledningen som man menar ägnar sig åt en "pinnjakt" för att rädda kvar Dan Eliasson som rikspolischef, skriver DN.

Dela artikeln

Förra året anmäldes 170 359 våldsbrott i Sverige, en ökning med 4,4 procent jämfört med året innan.

Samtidigt minskade antalet våldsbrott som klarades upp polisiärt och redovisades för åklagare. 19 052 förra året, en minskning med 6,3 procent jämfört med 2015.

Polisen lyckas klara upp allt färre våldsbrott

För samtliga brott minskade antalet åklagar­redovisade brott från 161 505 till 145 365, en minskning med hela tio procent. Det är en negativ trend som polisen desperat vill vända.

Regionpolis­ledningen i Stockholm har därför under veckan lanserat "Projekt Alcatraz" som syftar till att öka andelen uppklarade brott. Kritikerna hävdar emellertid att projektet endast är en "pinnjakt" som uppmuntrar poliserna att fokusera på enkla brott som narkotika- och trafikbrott för att bättra på statistiken.

– Enda syftet är att leverera plussiffror så att rikspolischefen Dan Eliasson inte blir av med jobbet, säger en erfaren utredare till DN.

Utredaren har fått order om att från och med nu ägna sig åt trafikbrott istället för annan grövre brottslighet.

Enligt poliserna som DN pratat med läggs många grova brott åt sidan, endast mord­utredningarna fredas från omprioriteringarna.

Poliserna befarar att Eliassons och polis­ledningens "pinnjakt" kommer leda till ökad brottslighet eftersom de inte får resurser till att följa upp spanings­uppslag mot kriminella grupperingar som man misstänker planerar grövre brott.


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0