Alternativ för Tyskland

Kommunist fick täckas över

Publicerad 16 oktober 2014 kl 14.24

Utrikes. Kati Grund från partiet Die Linke bar en tröja med budskapet "FCK AfD" under öppnandet av delstatsparlamentet i Thüringen – där det konservativa och euroskeptiska partiet Alternativ för Tyskland, AfD, kammade hem över 10 procent av rösterna i lokalvalen.

Dela artikeln

© YT

Rossana Dinamarca (V) genomförde en snarlik kupp mot SD i samband med den nya riksdagens sammanträde i slutet av september.

© Linksjugend Thüringen

Kati Grund och Christian Schaft poserar med sina kampanjtröjor.

PR-kuppen väckte kritik från övriga ledamöter i kammaren – men när Kati Grund slutligen tog av sig tröjan kom nästa chock. Innanför bar hon nämligen en t-shirt med trycket "FCK NZS" (som ska utläsas: "Fuck Nazis").

Men då fick det vara nog med tramset, tyckte talmannen Elke Holzapfel (CDU).

– Jag föreslår att vi ställer en neutral, vit t-shirt till ditt förfogande ifall du inte har med dig några andra klädesplagg, sade han enligt Bild.

Kommunisten fick därefter vackert täcka över sig med en av de t-shirtar som förvaras i lokalerna för att kunna delas ut till åhörare som bär kläder med politiska budskap. Sedan kunde sessionen fortgå som vanligt.

Kati Grund genomförde PR-kuppen tillsammans med sin kollega Christian Schaft, som själv bar budskapet "No Love For A Nation" på tröjan under sammanträdet – något som dock inte verkar ha bedömts bryta mot ordningsreglerna i parlamentet.

Sammanträdet i Thüringen på onsdagen var första gången som Alternativ för Tyskland företräddes i ett tyskt delstatsparlament. Det högerorienterade partiet, som tidigare har utsatts för en rad våldsattacker från vänstern på grund av sin kritik mot banksystemet och invandringspolitiken, kammade hem 10,6 procent av rösterna i delstaten.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Gustav Reinfeldts kamp: Stoppa M:s samarbete med SD

Hävdar att samarbetet skrämt iväg storstadsväljarna. 32-åriga politiska underbarnet "närmar sig 20 år som aktiv i Moderaterna".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Här grips ukrainska organ-kvinnan

Specialiserade sig på mänskliga njurar.. Minst 50 personer offer för den välorganiserade verksamheten.0 Plus

"Nog med prat, det är dags för handling." Har redan stoppat humanitära nödhjälpen – som hämnd för att Hamas inte vill förlänga överenskommen tidsfrist.0 

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0