Maktstriden i SD
Gustav Kasselstrand i Gomorron Sverige tidigare i månaden.

Karlsson ville inte möta Kasselstrand i TV

Publicerad 27 april 2015 kl 05.30

Media. Sverigedemokraternas inoffocielle partiledare Mattias Karlsson ville inte möta SDU-ledaren Gustav Kasselstrand i TV idag på morgonen.

Dela artikeln

Båda två var inbjudna att delta i SVT-programmet "Gomorron Sverige" för att debattera den pågående uteslutningsprocessen inom partiet. Men Karlsson avböjde att medverka så SVT fick ställa in programinslaget, skrev Kasselstrand på Facebook igår kväll.

Kasselstrand skriver att han tycker det är ett "småsint och barnsligt beteende att inte kunna samtala med sina egna partikamrater" och menar att partiledningen häver ur sig "anklagelser i forum där de vet att ingen har möjlighet att bemöta dem".


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0