Maktstriden i SD
Gustav Kasselstrand i Gomorron Sverige tidigare i månaden.

Karlsson ville inte möta Kasselstrand i TV

Publicerad 27 april 2015 kl 05.30

Media. Sverigedemokraternas inoffocielle partiledare Mattias Karlsson ville inte möta SDU-ledaren Gustav Kasselstrand i TV idag på morgonen.

Dela artikeln

Båda två var inbjudna att delta i SVT-programmet "Gomorron Sverige" för att debattera den pågående uteslutningsprocessen inom partiet. Men Karlsson avböjde att medverka så SVT fick ställa in programinslaget, skrev Kasselstrand på Facebook igår kväll.

Kasselstrand skriver att han tycker det är ett "småsint och barnsligt beteende att inte kunna samtala med sina egna partikamrater" och menar att partiledningen häver ur sig "anklagelser i forum där de vet att ingen har möjlighet att bemöta dem".


Nyheter från förstasidan

Stockholm får världens dyraste busshållplats

Fem gånger dyrare än utlovat. Skattebetalarna tvingas lägga 7 miljarder på hållplatser åt bussarna mot Värmdö.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0