USA-valet
Joel Kinnaman (t.h.) tillsammans med Samuel L. Jackson.

Joel Kinnaman lovar fly USA om "fascisten" Trump blir president

Publicerad 5 augusti 2016 kl 10.29

Utrikes. Den svenske skådespelaren Joel Kinnaman, 36, är Hollywood-aktuell med filmen "Suicide Squad" tillsammans med Will Smith. Men om Donald Trump blir president lovar han att packa sina väskor och resa hem till Sverige igen.

Dela artikeln

– Vinner Trump så packar vi väskorna och flyttar hem till Sverige, det är en sak som är säker. Fyfan. Det är en jävligt läskig våg av fascism som drar över världen just nu, säger 36-åringen till King Magazine.

I intervjun går Kinnamann till attack mot Donald Trumps väljare och beskriver dem som de "20-25 procenten idioter" som "plötsligt har vaknat ur någon dvala och börjat tycka saker".

Han berättar också om att han nyligen var på middag med Barack Obama och att han "babblade lite om Kuba" med presidenten.

Joel Kinnamans utspel om Trump hånas nu på det svenska diskussionsforumet Flashback.

"Han är - liksom hela svenska 'kändiseliten' - en politisk idiot! Hoppas han packar väskorna, och flyttar hem till ett Sverige där han blir granne med Ahmed och Co..." skriver exempelvis användaren "har-analys".


Karin i Växjö jobbade åt Ad Kan ✅ Började i MUF ✅ Judiske pojkvännen ✅ Hemliga frimurartecknet ✅ Snart svensk polis.0 Plus

"Låg bland sopsäckar." Norrländska duon fotade när offret led.0 Plus

Ekonominyheter

Kontantuttagen fortsätter minska snabbt

Sverige allt mer kontantfritt.. Så mycket tar genomsnittlige svensken ut från bankomaten.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0