Sveriges nya adel
OROLIGT. Det 2000 kvadratmeter stora asylslottet i Gärdshyttan plågas av flera bränder, slagsmål, våldtäkter och andra oroligheter.

Hotade bränna ned flyktingslottet

Publicerad 11 november 2013 kl 09.59

Inrikes.En 23-årig asylsökare greps i fredags kväll av polis efter att ha hotat att tända eld på flyktingförläggningen i Gärdshyttan utanför Askersund. Det skriver na.se.

Gilla artikeln på Facebook

Det är knappast första gången som Gärdshyttan utsatts för oroligheter sedan herrgården förvandlades till ett lyxigt gratisboende för invandrare från tredje världen som tagit sig illegalt till Sverige.

Polisen har tvingats rycka ut till förläggningen ett mycket stort antal gånger och asylsökarna har tidigare bland annat satt eld på slottet och låst in personal för att kunna festa. I mars i år åtalades en boende, 40-årig alban, för våldtäkt och misshandel.

Fria Tider uppmärksammade i februari att den välfärdsentreprenör som driver asylanläggningen på ett år mångdubblat sin vinst och tjänade fem miljoner kronor i fjol.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Fysisk efterfrågan driver guldpriset till nya rekord

Historiska rallyt fortsätter.. Amerikanska banker i fara när guldmarknaden blir allt svårare att manipulera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

"Vanliga svenskar" ska hjälpa Zelenskyj vinna kriget

Nya statliga satsningen.. Riktar sig till "understimulerade pensionärer, prokrastinerande studenter och nattammande mammor".0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0