USA-valet

Hillary: Putin använder WikiLeaks för att hjälpa Trump till makten

Publicerad 20 oktober 2016 kl 09.26
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Rysslands president Vladimir Putin använder WIkiLeaks för att hjälpa Hillary Clintons rival Donald Trump till makten. Det hävdade Hillary under nattens TV-sända presidentvals­debatt, den sista innan valet.

Dela artikeln

Vapen, abort och illegal invandring. Nattens debatt inleddes med frågor där de båda president­kandidaterna positionerat sig på varsin sida.

Trump vill inte ändra USA:s vapenlagstiftning på federal nivå, det vill Hillary. Republikanerna vill tillsätta abortkritiska justitieråd i Högsta domstolen, vilket skulle göra att abortlagstiftningen blir en delstatsfråga, det vill inte Demokraterna. Och Trump vill utvisa miljoner illegala invandrare, något som hans rival inte vill göra.

Donald Trump har tidigare i sitt liv gjort så kallade "pro choice"-uttalanden där han menat att abort är en rättighet. Något han nu backat ifrån för att anamma partiets mer konservativa hållning i frågan.

Därefter tog moderatorn upp WikiLeaks apropå dokument som nyligen läckt där Hillary Clinton pratar om ett land med "öppna gränser". Det fick den demokratiska kandidaten att reagera.

– Det är uppenbart att du citerar från WikiLeaks! dundrade Hillary.

– Något som är viktigt att komma ihåg med WikiLeaks är att den ryska regeringen sysslar med spioneri mot amerikaner. De hackar sig in på amerikanska webbsajter, konton, hos privatpersoner och institutioner. Sedan ger de den informationen till WikiLeaks så de kan lägga upp det på internet. Det här kommer från högsta nivå, från Putin själv, i ett försök att påverka vårt val!

Därefter krävde Hillary att Trump ska ta avstånd från Putins "hjälp" i valet.

Trump log brett medan Hillary, som skakats av den ena skandalen efter den andra på grund av WikiLeaks, anklagade honom för att vara en "marionett" för Putin och att han får hjälp från Ryssland. Därefter replikerade Trump med att ingen vet vem som ligger bakom de dataintrång som ger WikiLeaks deras material.

– Hon har ingen aning om det är Ryssland, Kina eller någon annan som ligger bakom. Hon har ingen aning. Hillary, du har ingen aning! sade Trump.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Vattenfall förlorade 700 miljoner på vindkraft – storsatsar på mer

Stora förluster i Vattenfalls svenska vindkraft.. Trots miljardsatsningar blöder verksamheten – och nu storsatsas det mer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Utrikes

Minister som är rädd för bananer avgår

Efter internationella skriverierna om bananskräcken.. Så förklarar jämställdhetsminister Paulina Brandberg beslutet att lämna regeringen.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0