På Sola flygplats utanför Stavanger i Norge försökte personalen hjälpa alla kvinnliga resenärer som försökte gå igenom säkerhetskontrollen med bygel-bh, smycken och hårspännen i metall. Att de dessutom ofta krävde att endast få bli kroppsvisiterade av kvinnor gjorde att man tog ett nytt grepp - och införde separata köer för kvinnor och män.
- Den här ordningen har blivit utvärderad internt och vi har funnit att den ger den bästa genomströmningshastigheten, säger Stig Jone Nevland vid flygplatsen till norska Aftenbladet.
Som väntat blev dock herrkön rena gräddfilen, då de ofta väl förberedda och inte fullt så tids- och uppmärksamhetskrävande norska männen raskt passerade kontrollen med samtliga metallföremål avlägsnade i förväg. Något som retade upp kvinnoorganisationer och vänsterjournalister som omedelbart gick till attack mot flygplatsledningen.
"Ta bort det!", "Det här är 2012", "Diskriminering!", "Avlägsna det nu!" är några av kraven som Aftenbladet återger i sin artikel om händelsen.
Under fredagskvällen sade ansvariga på flygplatsen att kvinnor numera också kan använda kön, och att den skapades på grund av bristen på kvinnliga vakter, inte på grund av att män är snabbare än kvinnor.