Konflikten Israel-Palestina

Här kollapsar ännu ett höghus i Gaza efter nya bombningar

Publicerad 12 maj 2021 kl 21.03

Utrikes. Ännu ett höghus i Gaza – Al-Shourouk-tornet – kollapsade på onsdagen efter nya raketattacker från Israel, rapporterar RT.

Dela artikeln

Fria Tider rapporterade på tisdagskvällen om hur ett 13-våningshus i Gaza jämnats med marken när det angreps av israeliska raketet.

Hamas svarade då med att skicka över hundra raketer mot Tel Aviv.

På torsdagen fortsätter raketbeskjutningarna från båda sidor. Ännu ett höghus i Gaza – det tredje i raden på ett dygn – har kollapsat, något som fångades på film.

Al-Shourouk-tornet var ett tiovåningshus som bland annat användes för palestinsk nyhetsförmedling. Byggnaden hyste flera redaktioner och flera radiomaster på taket.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu hyllar bombningen av tornet.

"Den som skjuter på oss blöder från sitt huvud. Grattis IDF", skriver han på Twitter.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Northvolts Peter Carlsson får 235.200 kr i lönegaranti av skattebetalarna

Håvar in för fullt – trots konkursen.. Höjdaren fortsätter få betalt till skillnad från nästan alla andra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Utrikes

Epstein-vittnet Virginia Giuffre död i självmord

Tog sitt liv vid 41 års ålder i Australien.. Hon var en av huvudvittnena när Ghislaine Maxwell dömdes till fängelse.0 

Norges statsminister: "Jag hyllar Trump"

Jonas Gahr Støres beröm i Vita huset.. "Han har tagit mycket viktiga initiativ för att få slut på detta krig."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0