Jeremy Keith/CC-BY

Hackare slog ut städer i World of Warcraft

Publicerad 9 oktober 2012 kl 12.34

Utrikes.Ännu har ingen tagit på sig hackerattacken men speltillverkaren försäkrar att det nu är säkert att börja spela igen.

Gilla artikeln på Facebook

Hackerattacken gjorde att flera spelarkaraktärer och datorstyrda karaktärer dog i flera av de större städerna i spelet. Hackarna tycks ha skapat en egen karaktär som har egenskapen att förgöra alla andra spelare, både de som styrs i spelet och de som styrs av människorna.

Säkerhetsluckan är nu åtgärdad och det är nu säkert att äventyra och spela igen, säger en representant för speltillverkaren Blizzard. Enligt DN spelas World of Warcraft av fler än 10 miljoner personer, hälften av dessa i Kina.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Efter knäböjningen – Israel slutar behandla SD som nazistparti

"Oerhört glädjande." Nu bär allt slit och alla förnedrande Israelresor frukt.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Beskedet: Ukraina blir "aldrig" medlem i EU

Definitivt stopp från Ungern.. Budapest kommer alltid att lägga in sitt veto mot en ukrainsk EU-anslutning, enligt nytt besked.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0