Terrordådet i Stockholm
Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP).

Gustav Fridolin: "Vi möter terrorn med främlingskärlek"

Publicerad 8 april 2017 kl 19.25

Inrikes. Stockholms befolkning mötte fredagens terror med "främlingskärlek". Det säger Sveriges utbildningsminister och Miljöpartiets språkrör Gustav Fridolin i en intervju. Fridolin påstår också att hans regering jobbar "så hårt" för att förhindra terrordåd i Sverige.

Dela artikeln

Det är en 39-årig uzbek som anhållits misstänkt för gårdagens terrordåd i Stockholm. Enligt Aftonbladet ska han sympatisera med Islamiska staten.

När TV4 under lördagen intervjuade Miljöpartiets språkrör Gustav Fridolin valde denne att beskriva Stockholmarnas reaktion på dådet som "främlingskärlek".

– Den här stan verkligen mötte en fruktansvärd attack med främlingskärlek, säger Gustav Fridolin i intervjun och påpekar att människor lät okända personer ta skydd i deras hem.

– Det är ett land som är väldigt lätt att älska, och ett land som är väldigt värt att försvara, fortsätter han.

Gustav Fridolin påstår också att terrordådet är en fruktansvärd händelse, och att hans regering, där han själv är utbildningsminister, gör allt för att förhindra terrorattacker.

– Vi jobbar ju så hårt för att undvika och förhindra att vi får den här typen av attacker i Sverige, säger han till TV4.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare