"Klimathotet"

Greta Thunberg ska träffa FN:s generalsekreterare

Publicerad 30 november 2018 kl 19.10

Inrikes. Den så kallade klimataktivisten Greta Thunberg, 15, dotter till operasångerskan Malena Ernman, ska nu få träffa FN:s generalsekreterare António Guterres i Katowice. Det säger hon på Twitter idag.

Dela artikeln

15-åriga Greta Thunberg har den senaste tiden gjort sig känd för en "skolstrejk" mot klimatet utanför riksdagshuset i Stockholm.

Thunberg menar att de så kallade klimatförändringarna är den "största krisen i människans historia".

Detta trots att experter som till exempel teknologie doktor Lars Bern noga avslöjat "klimatalarmismen", som han kallar det, för att vara extremt överdriven och i stort sett "fake news".

Men Greta Thunberg har blivit världskänd genom sin skolstrejk. Så känd att hon nu ska få träffa FN:s generalsekreterare António Guterres.

"På måndag kommer jag träffa FN:s generalsekreterare António Guterres", skriver hon på Twitter.

Mötet kommer ske i samband med FN:s klimattoppmöte i den polska gruvstaden Katowic nästa vecka.

FN är en av de organisationer som hårdast driver klimatfrågan. Lars Bern menar att det egentliga syftet med den bluffaktiga klimathysterin är att driva fram ett alltmer globalistiskt styre över världen, varför den påhejas av internationella organisationer och även företag. Att klimathysterin får stöd också av internationella företag, beror enligt Bern på att de i slutändan vinner på en mer globalistisk värld, där kapital, varor och människor kan flöda fritt. Toppmötet i Polen, som inleds på söndag, sponsras av stora kolföretag.


Nyheter från förstasidan

Hon ströps till döds – med slöjan hon vägrade bära

Liket dumpades i ett vindskydd i Lessebo. Både pappan och brodern döms nu för bestialiska hedersmordet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Publicerar domar och förundersökningar på nätet. Nu ska myndigheten IMY ta reda på om verksamheten är laglig.0 

"Vanliga svenskar" ska hjälpa Zelenskyj vinna kriget

Nya statliga satsningen.. Riktar sig till "understimulerade pensionärer, prokrastinerande studenter och nattammande mammor".0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0