SVT-inslaget om Australien

Granskningsnämnden: Fel av SVT att ljuga om asylbåtar

Publicerad 10 november 2015 kl 14.16

Media. SVT for med osanning i samband med att man sände ett så kallat snyftreportage om Australiens invandringspolitik i ett avsnitt av "Aktuellt". Nu väljer Granskningsnämnden att kritisera – men däremot inte fälla – den statliga mediejätten för inslaget.

Dela artikeln

Australiens konservativa före detta premiärminister Tony Abbott lyckades i princip stoppa den illegala invandringen till landet genom att konsekvent skicka iväg alla invandrare som kommer illegalt med båt till u-länder i närområdet.

Men den 13 maj i år sände "Aktuellt" ett inslag med två år gamla videobilder som påstods visa att invandrarna levde under dåliga förhållanden i Australiens outsourcade invandrarläger i önationen Nauru. Bland annat var det enligt SVT synd om invandrarna eftersom det var 40 grader varmt ute.

Efter inslaget följde en debatt med riksdagsledamöterna Fredrick Federley (C) och Markus Wiechel (SD). Då kom programledaren med det grovt felaktiga påståendet att Australiens konservativa invandringspolitik inte hade stoppat de illegala båtresorna.

– Australien har ju gjort så här i tre år nu men det här har ju inte då tydligen avskräckt folk från att ge sig ut på de här båtarna. Antalet båtar har inte minskat, sade programledaren till Wiechel.

Efter att programmet sänts fick Granskningsnämnden ta emot flera anmälningar från tittare. Nu har nämnden beslutat att kritisera SVT för de felaktiga påståendena.

"Granskningsnämnden konstaterar utifrån de uppgifter som lämnats i ärendet att programledarens påstående i den efterföljande studiodebatten om att antalet båtar inte minskat var missvisande i fråga om förhållandet för Australien. Inslaget brast därför i förhållande till kravet på saklighet", står det i beslutet.

Enligt Granskningsnämnden var bristen dock inte "så allvarlig att inslaget strider mot kravet på saklighet".


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tar Putin emot Trumps man – med öppna armar

"Jag är så glad att se dig." Steve Witkoff fick hjärtligt mottagande i Kreml – av goda skäl.0 

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Media

Här gör SVT-reportern bort sig inför Trump

Fouad Youcefi, 36, väckte skratt i Vita huset.. "Herr president, om... eh... om... ehm... jag glömde min fråga. Eh..."0 

Mediemyndigheten ska bekämpa "AI-desinformation"

Regeringens nya miljonsatsning.. "Avgörande att människor har förutsättningar att förstå och värdera den information de möter."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0