Coronavaccin
Lindsey Graham.

Fullvaccinerad senator: Jag har covid-19

Publicerad 3 augusti 2021 kl 08.16

Utrikes. Den högprofilerade republikanske senatorn Lindsey Graham i USA väcker uppmärksamhet genom att meddela att han har testat positivt för covid-19. Detta trots att han sedan tidigare är fullvaccinerad mot sjukdomen.

Dela artikeln

"Jag blev precis informerad av kongressläkaren att jag har testat positivt för covid-19 efter att ha vaccinerats", skriver Lindsey Graham på Twitter på måndagskvällen.

Han fortsätter:

"Jag började få influensaliknande symtom på lördagskvällen och gick till läkaren i morse."

Senatorn skriver vidare att han har milda symtom och att han kommer att sitta i karantän i tio dagar.

Lindsey Graham meddelar dock samtidigt att han är glad över att han har vaccinerat sig.

"Annars skulle mina symtom ha varit mycket värre", uppger han på Twitter.


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0