Få gravida svenskor tar vaccin – läkare ska tvingas mörka

Publicerad 27 oktober 2021 kl 07.22

Inrikes. Trots att svenska kvinnor är kända för att lita på myndigheter har en klar majoritet av de gravida kvinnorna avstått från vaccinering mot covid-19. Nu förbjuds kvinnliga läkare berätta för gravida kvinnor hur de själva skulle ha gjort.

Dela artikeln

Trots att gravida löper högre risk att bli allvarligt sjuka i covid-19 konstaterar Folkhälsomyndigheten att en minoritet av landets kvinnor har vaccinerat sig mot sjukdomen.

Karin Petterson, överläkare vid Karolinska universitetssjukhuset, säger till Dagens Nyheter att barnmorskor och kvinnliga läkare får frågor från gravida kvinnor hur de själva skulle ha gjort – och då fått det sanningsenliga svaret att de skulle ha väntat.

– Kvinnorna har till exempel frågat sin barnmorska hur hon själv skulle ha gjort om hon var med barn, och då har barnmorskan svarat att hon skulle vänta. Det är inte okej, säger Karin Petterson till DN.

Folkhälsomyndigheten och Läkemedelsverket bedriver nu en kampanj mot personal inom mödrahälsovården för att "öka kunskapen" om vaccination hos gravida. I praktiken handlar det om att inskärpa att personalen ska säga åt gravida att vaccinera sig.

– De gravida kvinnornas tvekan beror ofta på oro, vilket kan bemötas med fakta som kan hjälpa dem att fatta ett välgrundat beslut, säger Annika Ersson, Folkhälsomyndigheten, till Läkartidningen.


Nyheter från förstasidan

Även Eric Zemmour döms efter att ha utmanat Macron

Judiske kandidaten fälls för Förintelseförnekelse. Åker liksom Marine Le Pen dit efter att ha ställt upp mot Macron i presidentvalet 2022.0 

Ekonominyheter

Rekordmånga vill sälja sin lägenhet

Säljtrycket fortsätter att öka snabbt.. Enligt Hemnet är konkursen hos batteritillverkaren Northvolt en bidragande orsak.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Liket dumpades i ett vindskydd i Lessebo. Både pappan och brodern döms nu för bestialiska hedersmordet.0 

Mer från Inrikes

Skånearab lurade Sverige på 3,5 miljoner

Levde loppan i arabvärlden – trots att han "inte kunde gå".. Åtta personliga assistenter försörjdes – ingen jobbade på riktigt.0 

Politiskt korrekt kost ger svenska gymnasieflickor järnbrist

Fyra av tio är drabbade.. Nu varnar forskarna för följderna av "klimatsmarta" men hälsofarliga kostråd.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0