Konflikten i Ukraina
Petro Porosjenko.

"Elva EU-länder" ska skicka vapen till Kiev

Publicerad 16 mars 2015 kl 11.17

Utrikes. Elva länder inom EU har redan undertecknat avtal om att skicka vapen till Ukraina som stöd till regimens krig mot separatister i öst. Den påstår president Pjotr Porosjenko enligt den tyska finanstidningen Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Dela artikeln

Porosjenko, som under måndagen befinner sig i Berlin, vill i intervjuer med tyska medier dock inte berätta vilka länder det är som avses.

USA, som redan har skickat drönare och bepansrade terrängfordon till regimen, är enligt den ukrainske presidenten banbrytare i sammanhanget.

Deutsche Wirtschafts Nachrichten skriver att frågan om vapenleveranser sannolikt kommer att tas upp på måndagen under Porosjenkos möte med Tysklands president Joachim Gauck och förbundskansler Angela Merkel.

Den tyske utrikesministern Frank-Walter Steinmeier har samtidigt ännu en gång uppmanat Ukraina att följa det så kallade Minskavtalet. Han säger att Ukraina kan räkna med stöd från Tyskland, men påminner samtidigt om att Kiev bör anstränga sig för att bekämpa korruptionen samt vidta åtgärder för att modernisera det administrativa systemet.

En lång rad EU-länder, inklusive Tyskland, Storbritannien, Frankrike och Italien, har tidigare uteslutit att skicka vapen till Ukraina.


Nyheter från förstasidan

Väg för en miljard görs om direkt – "blev inte bra"

Trafikverket kritiseras för slöseri. "Löpande räkning" när lyckosamma entreprenörer sätter spaden i marken igen.0 

Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0