USA och Grönland

Donald Trump står fast vid sitt militära hot mot Danmark

Publicerad 17 januari 2025 kl 14.01

Utrikes. Under ett telefonsamtal mellan USA:s president Donald Trump och Danmarks statsminister Mette Frederiksen på onsdagen valde Trump att inte dra tillbaka sina hot om att använda militära eller ekonomiska påtryckningar för att köpa Grönland. Det framkom under en pressträff som Frederiksen höll på torsdagen.

Dela artikeln

– Det gjorde han inte, sade Mette Frederiksen, enligt Danmarks Radio.

Statsministern briefade Danmarks utrikesnämnd under torsdagen om innehållet i det 45 minuter långa samtalet. Till medierna betonade hon dock att det finns mycket hon inte kan avslöja om vad som sades mellan henne och den amerikanske presidenten.

Trump, som nästa vecka återvänder till Vita huset som president, planerar att fortsätta dialogen om Grönland efter sitt tillträde. Frederiksen ville inte spekulera i om samtalet med Trump fört parterna närmare en lösning.

– Vi är i en allvarlig situation och det har vi varit ett tag nu, sade hon vidare.


Nyheter från förstasidan

Växande SD-oron: Moderaterna har blåst oss

"Det finns en allvarlig oro." Var paradigmskiftet bara en bluff? börjar även SD-topparna fråga sig nu.0 

Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.