Centerpartiet: Sätt sexköpare i fängelse

Publicerad 28 maj 2021 kl 10.30

Politik. Sätt sexköpare i fängelse. Det kräver nu Centerpartiet med partiledaren Annie Lööf i spetsen.

Dela artikeln

Det är i en debattartikel som publicerats i Aftonbladet och Centerpartiets digitala kanaler som Annie Lööf och partiets rättspolitiske talesman Johan Hedin kräver skärpta straff för köp av sexuella tjänster.

"Samhället behöver tydligare än i dag, signalera att det inte accepterar betalda övergrepp vilket köp av sexuell tjänst är. Vi vill därför att straffet skärps och att normalpåföljden blir fängelse", skriver Lööf och Hedin i debattartikeln.

Partiet vill också att varje polisregion har en speciell arbetsgrupp som arbetar med sexualbrott och vill satsa mer på "ett ökat stöd till de kvinnor och barn som drabbas" av sexualbrott.

Centerpartiets utspel kommer efter ett halvår då partiets skakats av flera pedofilavslöjanden.

Se även: Centern och pedofilerna


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Polisen: Inget pekar på ideologiska motiv

Elva döda – felaktiga uppgifter sprids. "Vi vill därför vara tydliga med att det enligt utredningsuppgifter inte finns några uppgifter som pekar på ideologiska motiv".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0