Nya asylkaoset

Bussar fylls med arabiska män och körs till grekiska gränsen: "Vårt mål är Europa"

Publicerad 29 februari 2020 kl 12.24

Inrikes. Bussar fylls med så kallade flyktingar i Turkiet och körs sedan till gränsen mot Grekland. Samtidigt säger Turkiets president att han inte kommer stänga gränserna igen.

Dela artikeln

Kaosartade scener utspelar sig nu i Turkiet och vid gränsen mot Grekland, sedan den turkiska regeringen öppnat dörrarna för flyktingar att ta sig till Europa.

På lördagen bekräftade den turkiske presidenten Erdogan att gränserna är vidöppna.

– Vad gjorde vi i går? Vi öppnade dörrarna. Vi kommer inte att stänga dessa dörrar, säger Erdogan enligt TT och hävdar att det är EU som brutit sitt löfte.

Sedan asylvågen 2015 har det funnits ett avtal mellan Turkiet och EU om att stoppa flyktingarna från att nå Europa. Efter Turkiets värsta militära förlust på 30 år i torsdags, då 33 turkiska soldater dödades av syriska styrkor i Syrien, beslutade Erdogan att ta ut sin vrede på EU.

Enligt Erdogan finns det redan 18.000 flyktingar vid gränserna mot Europa men denna siffra kan öka till 30.000 på lördagen, uppger AFP.

Filmer som publicerats på nätet visar hur stora bussar fylls med invandrare och sedan körs mot gränsen. Invandrarna klättrar på varandra för att komma in i bussarna och få en plats, uppger The Guardian. Bilderna visar nästan uteslutande arabiska män.

De som inte sitter på bussar försöker bland annat ta sig över Egeiska havet mellan Turkiet och Grekland.

Enligt Sky News har Turkiet "uppmuntrat" de så kallade flyktingarna att ta sig till gränsen. Alla som tv-kanalen pratar med, däribland afghaner, säger att de ska ta sig till Europa.

– Vårt mål är Tyskland, säger en man och påpekar att han har med sig personer från "alla länder", däribland Syrien, Algeriet och Palestina.

Al Jazeera rapporterar att invandrarna erbjuds "gratis bussar" eller för 20 dollar får åka minibuss till gränsen mot Grekland. Turkiet har uttryckligen beordrat gräns- och kustbevakningen att släppa igenom flyktingarna. "Från morgon till kväll packas syriska flyktingar in i bussar till den grekiska gränsen", enligt tv-kanalen.


Nyheter från förstasidan

Kennedy: "I september kommer vi veta vad som orsakar autism"

Löftet från vaccinkritiske ministern i USA. Lanserar forskningsprojekt för att snabbutreda "autismepidemin".0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

"Vi ska bevara vår svenska krona." SD markerar när Kristersson öppnar för ny valuta i Sverige.0 

TV4 får guldspade för trollfabriken

Föga oväntade prisutdelningen.. "För att ha avslöjat en trollfabrik som inte går att förneka."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0