Bonniers expansion
Oligarken Carl-Johan Bonnier, 68.

Bonnier köper upp 18 tidningar till

Publicerad 26 februari 2020 kl 09.17

Media. Bonnier fortsätter att skärpa greppet om den svenska tidningsmarknaden. Nu förvärvar den kontroversiella ägarfamiljen även koncernen Hall Media som består av tio abonnemangstidningar, åtta gratistidningar samt en egen tryck- och distributionsverksamhet.

Dela artikeln

Köpet av Hall Media görs via Mittmedia – som Bonnier äger sedan förra året – och norska Amedia.

Avtalet innebär att Amedia direkt förvärvar 49 procent av aktierna i Hall Media. Mittmedia, där Amedia äger 20 procent och Bonnier 80 procent, blir ägare till de andra 51 procenten.

– Vi stärker nu ett efterfrågat partnerskap mellan viktiga lokala och regionala tidningar i Sverige. Samarbetet innebär att vi kan hålla teknik och andra kostnader nere, utbyta redaktionella erfarenheter och stödja varandra på annonsmarknaden, säger Mikael Nestius, affärsansvarig för Mittmedia, i ett pressmeddelande.

Parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Det ingångna avtalet kräver att transaktionen godkänns av Konkurrensverket.

Hall Media AB är baserat i Jönköping och är med sina 70.000 abonnenter och över 250.000 dagliga läsare den ledande leverantören av lokala nyheter i Jönköpings Län, Kronobergs Län och Västra Götalands Län. De största dagstidningarna är Jönköpings-Posten, Värnamo Nyheter, Smålänningen och Falköpings Tidning. Koncernen omsätter 500 miljoner kronor.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Företagaren Carl Lundström död i flygolycka

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Företagaren, skribenten och invandringskritikern Carl Lundström blev 64 år.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0