Bulletin.nu

Bolagsverket inleder utredning mot Bulletin

Publicerad 17 november 2021 kl 18.44

Media. Efter en begäran från Bulletins delägare Pontus Tholin har Bolagsverket nu beslutat att inleda en extern granskning av Bulletin AB, rapporterar Journalisten.

Dela artikeln

© Twitter

Hugo Ewald.

Fria Tider avslöjade i slutet av oktober att Bulletins storägare Pontus Tholin ansökt om att Bolagsverket ska granska transaktioner där styrelsen påstås ha låtit pengar försvinna ur bolaget på oklara sätt.

Två veckor senare publicerade Dagens Nyheter samma nyhet, dock i form av en falsk nyhet där vänstertidningen ljög om att "nu kan DN avslöja" ärendet hos Bolagsverket. Artikeln med den felaktiga faktauppgiften att det var DN och inte Fria Tider som gjort avslöjandet skrevs av DN:s "faktaredaktör" Hugo Ewald.

Bolagsverket går nu på Tholins linje, skriver Journalisten.

Advokat Philip Asmar vid Grey Advokatbyrå har utsetts till särskild utredare.

"Gränslösa anklagelser"
I sitt beslut skriver Bolagsverket att bolaget har yttrat sig "genom styrelseordförande Tino Sanandaji som i huvudsak har anfört att det föreligger en konflikt mellan bolaget och dess tidigare styrelseledamot Pontus Tholin".

Sanandaji yrkar att Pontus Tholin ska betala kostnaderna för granskningen, med hänvisning till att det rör sig om om ”gränslösa anklagelser”.

Frågan om ersättningsskyldighet är dock inte något som Bolagsverket prövar.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Media

Här gör SVT-reportern bort sig inför Trump

Fouad Youcefi, 36, väckte skratt i Vita huset.. "Herr president, om... eh... om... ehm... jag glömde min fråga. Eh..."0 

Mediemyndigheten ska bekämpa "AI-desinformation"

Regeringens nya miljonsatsning.. "Avgörande att människor har förutsättningar att förstå och värdera den information de möter."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0