Inbördeskriget i Syrien och Irak

Bloomberg: Putins luftvärn skrämmer bort USA ur Syrien

Publicerad 20 december 2015 kl 10.35

Utrikes. USA:s flygstyrkor stannar på marken istället för att angripa mål i norra Syrien. Skälet är enligt Bloomberg att Ryssland har placerat luftvärnssystemet Buk SA-17 i området. Putin har därmed tvingat Washington att acceptera att det är ryska spelregler som gäller i Syrien, enligt amerikanska experter.

Dela artikeln

Bakgrunden är att Ryssland har placerat det avancerade luftvärnssystemet Buk SA 17 i området och under den senaste månaden rutinmässigt lagt radarlås på amerikanska plan, vilket USA beskriver som en "direkt och farlig provokation", skriver Bloomberg.

Washington har hittills varit tvunget att tyst acceptera Rysslands försök att tränga bort amerikanska flygstyrkor bort från Syriens luftrum. Till och med Pentagon har officiellt erkänt att man accepterar Kremls "spelregler".

– Ryssarna strävar efter att skapa zoner i vilka de skulle ha kapacitet att kräva flygtillstånd från amerikaner. Det är ryssarna som i mångt och mycket bestämmer krigsskådeplatsen i Syrien, säger Matthew McInnis, före detta analytiker vid USA:s centralkommando till Bloomberg.

Den ryska public service-nyhetsbyrån Sputnik rapporterar samtidigt om en något mindre frostig relation mellan de båda stormakterna i Syrien.

Putin säger att USA och Ryssland samarbetar för att lösa de svåraste kriserna. Samtidigt berömmer John Kerry ryssarna för ett allt bättre samarbete.

– Wien 1 och Wien 2 är en bra början som ger en hel del möjligheter. Det är uppenbart att jag och Lavrov håller med varandra om att Ryssland och USA tillsammans kan göra mycket, säger den amerikanska utrikesministern.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Utrikes

WEF utreder Klaus Schwab för grov korruption och forskningsfusk

Globalistkungen tvingades bort efter larm från visselblåsare.. Schwab ska ha bränt organisationens pengar på lyxhotell och manipulerat WEF:s rapporter.0 

Analytiker: Estland gör Östersjön till nästa oroshärd

USA:s avspänningslinje utmanas av baltstaten.. Det lilla landet ökar militariseringen av Östersjön och skapar en konfliktzon på egen hand, menar en bedömare.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0