Bostadsbubblan

Bjurfors: "För varje vecka blir det färre som har råd"

Publicerad 8 oktober 2021 kl 11.51

Ekonomi. I centrala Stockholm och Göteborg steg priserna på bostadsrätter med ytterligare en procent i september, men på mäklarfirman Bjurfors tror man att den teoretiska maxgränsen snart är nådd.

Dela artikeln

– Lite slarvigt uttryckt kan man säga att priserna det senaste året ökat med 15-20 procent medan lönerna har ökat runt 2 procent. Det gör att för varje vecka så är det färre som har möjlighet att köpa en bostad och få lån från banken, säger Fredrik Kullman, vd för mäklarbyrån Bjurfors i Stockholm.

Den som väntar på någon bostadskrasch av 1990-talstyp väntar dock förgäves, enligt honom.

– Jag tycker inte att man ska räkna med en nedgång. Det vi ser nu är en anpassning till en ny prisnivå som sätter sig. Det här vi kommer ligga ett tag tror jag.

Ett och ett halvt år tillbaka köper Riksbanken bostadsobligationer direkt av bankerna i syfte att öka priserna på bostäder. Det första köpet skedde den 25 mars 2020.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Regeringen vill skriva av svenskarnas skulder

Skakig bostadsmarknad och kraschande börs.. Nu vill regeringen utreda en absolut preskription för skulder.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Ekonomi

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0