Asylsexvåldet
Järnvägsstationen i Krylbo.

Asylsökare våldtog 13-åring på toalett

Publicerad 5 april 2016 kl 11.14

Inrikes. En man från Albanien har dömts till fängelse för att ha våldtagit en 13-årig flicka på en toalett på järnvägsstationen i Krylbo.

Dela artikeln

Våldtäkten ägde rum i början av 2015. Efter att flickan berättat för en kamrat om händelsen spreds ryktet på skolan, vilket ledde till att flickans mamma fick reda på vad som skett och anmälde våldtäkten till polisen.

Den 20-årige albanen åtalades i april förra året.

Enligt Migrationsverket fick mannen under 2015 avslag på sin asylansökan. Han registrerades tillsammans med sina föräldrar och syskon som utresta från Sverige den 16 juni samma år.

Enligt tingsrätten saknar han anknytning till Sverige och ska därför utvisas hem till Albanien efter avtjänat straff.

Flickan mådde efter våldtäkten dåligt. Efteråt har hon bara fått viss hjälp, dels av en kurator och dels på BUP, enligt domen.


Nyheter från förstasidan

"En skitsumma" för oss politiker – korrupta ministern försvaras av SD

Tjänade 20.000 kronor på ingenting. "Är man en minister och tjänar 156 000 i månaden så är det definitivt en skitsumma", skriver Josef Fransson.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0