Sommarvärdar i P1

Rappartist som uppmanar till mord på sverigedemokrater sommarpratar i SR

Publicerad 11 juni 2016 kl 11.28
Av Mattias Albinsson

Media. Rappartisten Silvana Imam som sjunger om att "slakta" sverigedemokrater kommer i år vara sommarvärd i Sveriges Radio P1.

Dela artikeln

Hela listan offentliggjordes av den statliga mediejätten i torsdags och domineras traditionsenligt av kultur- och mediepersonligheter på den politiska vänsterkanten.

Imam tillhör den vänsterextrema sfären i Sverige och fick stor uppmärksamhet i december 2013 när hon vid en demonstration som statsminister Stefan Löfven deltog i rappade om att "Slipa kniven och skicka [SD]svinen till slakt". Låttexten var något som till och med vänsterliberala Expressen reagerade på.

Demonstranter sjöng om att "slakta" sverigedemokrater

När Fria Tider ringer upp Sveriges Radio för en kommentar till valet av sommarvärd hänvisas vi till presstalesmannen Angelica Vaskevitch. Hon vill däremot inte lämna någon kommentar.

– Det är Bibi Rödöö som är programchef som uttalar sig, säger hon.

Fria Tider har sökt Bibi Rödöö, men hon har inte gått att nå.

Silvana Imam kommer från Litauen och har en litauisk mamma och syrisk pappa. Den 21 augusti blir hon årets sista värdinna när den vänsterradikala SR-satsningen avslutas för säsongen.

Den uppmärksammade rapptexten
"Vet vad du tänker nu men du vet hur det går för dom
Som kommer hit och låter som Jimmie Åkesson
Dom som skiter i blatten, vill ha svinen vid makten
Så gå och slipa kniven och skicka grisen till slakten"

Se även:
Jason Diakité – Timbuktu


Nyheter från förstasidan

62 av 62 assistansbolag kriminella

Samtliga ledande bolag kopplas till organiserad brottslighet. 89 procent av alla handikappade väljer bolag som knyts till kriminella.0 

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Media

Mediemyndigheten ska bekämpa "AI-desinformation"

Regeringens nya miljonsatsning.. "Avgörande att människor har förutsättningar att förstå och värdera den information de möter."0 

Rekordmånga anmäler mediers övertramp

Medieombudsmannen tog emot 604 anmälningar under 2025.. Alternativa medier drar sig samtidigt ur "medieetiska systemet".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0