Gruppvåldtäkten i Visby

Åklagare för våldtäkten i Visby byts ut

Publicerad 13 oktober 2016 kl 12.07
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Åklagare Mats Wihlborg, som ansvarat för förunder­sökningen gällande den misstänkta grupp­våldtäkten i Visby för snart två veckor sedan, har bytts ut mot en åklagare i Stockholm, skriver Hela Gotland.

Dela artikeln

Den nya åklagare som håller i målet är Åke Olsson, vice chefs­åklagare på åklagar­kammaren i Västerort.

Till lokal­tidningen säger Olsson att utredningen av det anmälda brottet väntas dra ut på tiden.

– Jag bedömer att vi har tillräckliga utrednings­resurser men det kommer att ta tid, säger han.

Anledningen till att den lokale åklagaren lämnat över ärendet till en kollega i Stockholm uppges enligt Wihlborg vara att myndigheten på ön utsatts för "ganska allvarliga saker". Bland annat har det anmälts att Wihlborg utsatts för ett hemfridsbrott.

Fria Tider har sökt Olsson men han har inte gått att nå. Enligt åklagar­myndighetens press­talesman Karin Rosander fortsätter utredningen av våldtäkten.

– Det jag vet är att man väntar på svar på teknisk bevisning och det är svårt att svara på hur lång tid det kan ta, säger hon till Fria Tider.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0