Bostadsbubblan

Ännu en myndighet varnar för krasch på bostadsmarknaden

Publicerad 6 oktober 2015 kl 11.18

Ekonomi. Konjunkturinstitutet varnar för en krasch på den svenska bostadsmarknaden. Därmed har nu fyra myndigheter larmat för en bostadsbubbla bara under hösten. Samtidigt menar experter att invandringen håller uppe priserna.

Dela artikeln

I augusti varnade Riksbanken, Riksgälden och Finansinspektionen i en debattartikel i Dagens Nyheter för en bostadskrasch. "Snabbt ökande skuldsättning och stigande fastighetspriser har ofta föregått finansiella kriser eller långa perioder med svag ekonomisk utveckling.", argumenterade myndighetstrion och sällade sig därmed till bland annat IMF, OECD och EU-kommissionen, som samtliga varnat för en svensk bostadsbubbla.

Idag går även Konjunkturinstitutet ut och varnar för samma sak.

– Nu börjar vi bli oroade. Vi är på väg att hamna i ett läge som är ohållbart, man måste bromsa utvecklingen när det gäller bostadspriserna, säger Konjunkturinstitutets generaldirektör Mats Dillén, till SVT och fortsätter:

– Om man inte försöker bromsa den här utvecklingen finns risken för att det blir ett abrupt prisfall längre fram, en krasch helt enkelt.

Anna Felländer, ledamot i tidningen Dagens Industris så kallade bostadsråd, sa under gårdagen att frågan är nära sammankopplad med invandringen: "Vi har ett akut läge för att bygga och frigöra bostadsarealen för att ta hand om flyktingar. […] Bostadsfrågan är så nära länkad till integration och arbetsmarknad. Det är alarmerande. Vi har en helt ny situation, där gamla lösningar inte fungerar”.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Två hittade döda på Kebnekaise

"Det värsta som kan hända." Försvann ni hårt väder – räddningen fick ställas in.0 

Ekonominyheter

Regeringen vill skriva av svenskarnas skulder

Skakig bostadsmarknad och kraschande börs.. Nu vill regeringen utreda en absolut preskription för skulder.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Ekonomi

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0