Ebolautbrottet i Afrika
Blodprover från misstänkt ebolasmittade hanteras på ett mobilt laboratorium i Västafrika.

Amerikaner litar inte på att sjukvården kan hantera ebola

Publicerad 23 oktober 2014 kl 14.59

Utrikes. Sjukvården i Amerika får tumme ned av amerikanerna i en opinionsundersökning som genomförts av AP-Gfk.

Dela artikeln

Nära hälften av de tillfrågade tror inte att deras lokala sjukhus skulle kunna hantera en ebolasmittad patient på ett säkert sätt. Än värre betyg får den amerikanska smittskyddsmyndigheten CDC där endast 22 procent tycker att myndigheten gör ett acceptabelt jobb.

Bakgrunden till de oroväckande låga betygen är hanteringen av liberianen Thomas Eric Duncan som blev USA:s första ebolafall. När Duncan sökte vård för sina ebolasymptom skickades han hem igen med en burk pencillin, som inte har någon effekt alls på ebolaviruset.

Duncan, som avled den 8 oktober, smittade två sjuksköterskor under de dagar han vårdades på Presbyterian hospital i Dallas.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Harvard går miste om miljardbidrag – vägrar rensa ut Israelkritiker åt Trump

Viker sig inte för Vita husets krav.. "Universitetet kommer inte att ge upp sin självständighet eller avsäga sig sina konstitutionella rättigheter."0 

Trump inför "sionistisk invandringspolitik" Har du kritiserat judar på sociala medier är du inte välkommen till USA.0 

Tidögänget satsar 109 miljoner på elmopeder i Ghana

Regeringens nya klimatsatsning.. Köper 48.000 klimatsmarta mopeder och delar ut dem till afrikaner i Afrika.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0