Våldtäkten på Viking Amorella
Förra veckan påstod Aftonbladet att de män som våldtog en kvinna på en finlandsfärja var svenska medborgare, trots att ingen av de häktade har svenskt medborgarskap.

Aftonbladet skyller medborgarskapsmiss – på Avpixlat

Publicerad 9 februari 2015 kl 11.16

Media. Aftonbladet hävdade under förra veckan att de somalier som misstänks för en gruppvåldtäkt på en finlandsfärja både var svenskar och svenska medborgare. Nu skyller kvällstidningen den felaktiga uppgiften – på webbsidan Avpixlat.

Dela artikeln

Tre män, samtliga somaliska medborgare, häktades i slutet av förra veckan misstänkta för gruppvåldtäkten ombord på Viking Amorella förra helgen. Trots att ingen av de tre misstänkta männen är svenska medborgare hävdade kvällstidningen Aftonbladet först att de misstänkta våldtäktsmännen var svenskar, därefter att de var svenska medborgare.

Många blev upprörda när det kom fram att uppgifterna som Aftonbladet spred i sina artiklar inte stämde. Fria Tider ringde därför idag på förmiddagen upp Aftonbladets journalist Richard Aschberg, som skrev artikeln, och fick en något oväntad förklaring till den felaktiga uppgiften:

– Jag har inte koll på vad det är, men det är mycket möjligt att det var ett fel som alla har gått ut med i sådana fall, om det är så, inklusive Avpixlat och andra som har skrivit att det var svenska medborgare med somaliskt ursprung.

Jag har ingen aning om vad de har skrivit, men hänvisar du till Avpixlat menar du? Som källa?
– Nej, men det är ju många som har skrivit att det var så, så det var sådana uppgifter som vi fick. Jag har inte hunnit kolla, jag har inte jobbat med det där alls nu så jag har inte kollat det.

Men ni har ju i alla fall pratat med åklagaren?
– Nej, jag har inte gjort det.

Men ni har ju gjort det i artikeln?
– Men det är ingen åklagare som har sagt till oss att de inte var svenska, och sedan har man skrivit... Det är ingen som har ljugit på så sätt, utan de uppgifterna fanns inte då. Men den som i sådana fall har pratat med åklagaren är inte jag. Är han citerad i den artikeln? I sådana fall är det min kollega som du ska prata med.

Därefter ber Aschberg oss att prata med hans kollega Victor Stenquist istället, som var medförfattare till artikeln. Aftonbladets växel låter däremot hälsa att Stenquist är ledig från jobbet fram till på onsdag och därför inte går att nå.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Media

Mediemyndigheten ska bekämpa "AI-desinformation"

Regeringens nya miljonsatsning.. "Avgörande att människor har förutsättningar att förstå och värdera den information de möter."0 

Rekordmånga anmäler mediers övertramp

Medieombudsmannen tog emot 604 anmälningar under 2025.. Alternativa medier drar sig samtidigt ur "medieetiska systemet".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0