Afghanistan: Mulla Omar har varit död i mer än två år

Publicerad 30 juli 2015 kl 12.36

Utrikes. Afghanistanska myndigheter uppgav igår att den före detta talibanledaren Mulla Mohammed Omar varit död i över två år.

Dela artikeln

© Okänd

Mulla Omar.

Omar, som varit en av världens mest efterlysta personer, ska ha avlidit på ett sjukhus i Pakistans största stad Karachi i april 2013, rapporterar AP.

Mulla Omar var talibanernas högste befälhavare samt andlige ledare och under talibanstyret i Afghanistan var han landets statschef från 1996 till slutet av 2001.

Trots att Omar var statschef över Afghanistan i drygt fem år vet man väldigt lite om honom som person. Ingen tycks veta hur gammal han var eller var han var född. Enligt de som mött honom ska han ha varit väldigt lång, 198 centimeter, men en blyg man som ogärna pratade med främlingar.

Uppgifterna om Mulla Omars död är än så länge osäkra, han har tidigare flera gånger påståtts vara död.

Omar lämnade Afghanistans näst största stad Kandahar, där han tidigare bodde, i samband med den USA-ledda Natoinvasionen av landet. Sedan dess finns inga bekräftade uppgifter om att någon haft kontakt med honom och det är inte ens säkert att han överlevde kriget.


Nyheter från förstasidan

Kaoset på Migrationsverkets förvar: Flera hundra har rymt

Klassikern: Avviker vid "vårdbesök". Men nu har personalen kommit på att de kan springa efter och försöka stoppa rymningarna.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Trump inför "sionistisk invandringspolitik" Har du kritiserat judar på sociala medier är du inte välkommen till USA.0 

Tidögänget satsar 109 miljoner på elmopeder i Ghana

Regeringens nya klimatsatsning.. Köper 48.000 klimatsmarta mopeder och delar ut dem till afrikaner i Afrika.0 

Användningen ökar kraftigt. Trenden vänder även bland unga.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0