ADL försöker sänka Gab

Publicerad 14 januari 2021 kl 09.41

Utrikes. Den mäktiga judiska organisationen ADL uppmanar nu FBI att inleda en brottsutredning mot mikrobloggen Gab och dess VD, Andrew Torba, uppger organisationen på sin hemsida. ADL hävdar att mikrobloggen kan bära ansvar för "attacken" mot Kapitolium.

Dela artikeln

Efter att USA:s president Donald Trump stängdes av från Twitter flydde miljontals av amerikaner till konkurrenten Parler.

Då stängde Amazon av Parlers hundratals servrar och Google förbjöd appen i sin nätbutik med förevändningen att tjänsten använts för att organisera "stormningen" av Kapitolium.

Journalisten Gleen Greenwald har dock avslöjat att det egentligen var plattformar som Youtube och Facebook som användes för att organisera händelsen.

Men nu försöker ADL, USA:s motsvarighet till Expo, att få bort även Gab, en annan konkurrent till Twitter.

Organisationen uppmanar FBI att inleda en brottsutredning mot plattformen och dess VD, Andrew Torba, med anledningen av det som hände i Washington den 6 januari.

"Gab fortsätter att fungera som ett forum där vita extremister samlas för att planera och organisera hatfulla gärningar", skriver ADL i ett pressmeddelande.

I ett öppet brev till justitiedepartementet tillhandahåller ADL en lista med företeelser som ska ha inträffat på plattformen före, under och efter händelsen i Kapitolium.

– Attacken mot Kapitolium den 6 januari var kanske en av de mörkaste dagarna i amerikansk historia, men det var också en avsiktlig och samordnad kriminell handling. Förutom att hålla individer ansvariga, måste myndigheterna avgöra om sociala medieplattformar, särskilt Gab, också bär ett ansvar för attacken, säger ADL:s vd Jonathan Greenblatt i ett uttalande.

"ADL borde kräva en utredning om Facebook, där protesterna faktiskt organiserades", skriver Gab i ett svar.


Karin i Växjö jobbade åt Ad Kan ✅ Började i MUF ✅ Judiske pojkvännen ✅ Hemliga frimurartecknet ✅ Snart svensk polis.0 Plus

"Låg bland sopsäckar." Norrländska duon fotade när offret led.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump om talet som kraschade festen i München: "Briljant"

"Väldigt bra faktiskt". USA:s president står helt bakom JD Vance budskap till europeiska makthavare.0 

Ekonominyheter

Bankerna sa upp 159.000 bankkonton – Finansinspektionen "överväger" att agera

Ingen stress på myndigheten.. "Vi får se om vi i ett senare skede ser behov av att gå vidare genom en undersökning".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0