Terrorattacken i Paris
Chérif Kouachi och Said Kouachi

88.000 poliser och soldater jagar terroristerna

Publicerad 8 januari 2015 kl 17.33

Utrikes. Ett gigantiskt pådrag jagar de två män som är efterlysta för gårdagens massaker mot satirtidningen Charlie Hebdo, rapporterar AFP. Enligt det franska inrikesdepartementet deltar inte mindre än 88.000 poliser, soldater och annan myndighetspersonal i jakten.

Dela artikeln

Polisen i Frankrike har under dagen gått ut med en efterlysning på sin hemsida efter brödraparet Chérif och Said Kouachi, 32 respektive 34 år gamla. Männen är muslimer med algeriskt ursprung, de kom nyligen hem till Frankrike från Syrien där de misstänks ha krigat för Islamiska staten.

Ett enormt pådrag med polis och militär söker alltjämt efter de båda männen och man befarar att de planerat fler terrordåd. Männens flyktbil hittades under eftermiddagen några mil nordost om Paris och i den hittades bland annat brandbomber.

Försvarsmakten i Frankrike uppger att man ska förstärka polisen i huvudstadsregionen med ytterligare sexhundra soldater från övriga delar av landet, utöver de soldater som redan finns i regionen.

Bild:

© Google maps

Flyktbilen hittades nordost om Paris.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.