Bombterrorn
Arkivbild.

30 bombdåd bara i nordvästra Skåne

Publicerad 7 januari 2020 kl 18.27

Inrikes. Förra året inträffade uppemot 30 bombdåd bara i nordvästra Skåne, enligt polisstatistik som SVT Skåne tagit del av. Värst drabbade är Landskrona och Helsingborg, där det skedde totalt 18 sprängningar.

Dela artikeln

Det bombades på många platser i olika delar av Skåne förra året, däribland Malmö, Lund, Kristianstad och även Staffanstorp.

Antalet bombdåd i nordvästra landskapet fortsätter öka och värst drabbade är Landskrona och Helsingborg, enligt polisens statistik.

Dessa städer drabbades av hela nio bombdåd – vardera.

– Det är inte bara storstäder som drabbas längre, säger Mattias Nildén, polisinspektör grova brott nordvästra Skåne, till SVT.

Märkligt nog påstår dock polisen att allmänheten i Landskrona och Helsingborg inte behöver känna oro. Så sent som igår bombades både vuxna och barn i en villa i Klippan. Det blev ett jättestort hål i huset.

Detonationerna sker oftast nattetid och rikas mot villor, lägenheter, butiker och dylikt, skriver SVT.

Oftast är också kriminella gäng på något sätt inblandade i händelserna. Däremot är brotten svårutredda. Polisen har alltså problem med att hitta gärningsmännen. Detta beror bland annat på människor i Sverige inte längre vågar vittna efter brott, eftersom det kan innebära direkt livsfara när gängen försöker tysta den som sett något.


Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

"Vi ska bevara vår svenska krona." SD markerar när Kristersson öppnar för ny valuta i Sverige.0 

TV4 får guldspade för trollfabriken

Föga oväntade prisutdelningen.. "För att ha avslöjat en trollfabrik som inte går att förneka."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0