120 L-politiker kräver: Sluta isolera SD

Publicerad 3 januari 2021 kl 10.37

Inrikes. I en debattartikel kräver 120 företrädare för Liberalerna att partiet återigen ska ansluta sig till den så kallade borgerligheten med Moderaterna. Isoleringen av Sverigedemokraterna har missgynnat Liberalerna, skriver de.

Dela artikeln

"De två ytterlighetspartierna, V och SD, samlar en tredjedel av väljarstödet och ökar i opinionen. Att vägra prata med enskilda partier har missgynnat oss och gynnat dem. Politisk hemvist bör inte dikteras utifrån vilka partier Liberalerna är emot, utan utifrån vilken politik Liberalerna är för", skriver de 120 politikerna i debattartikeln.

De anser att "Liberalerna ska vara den liberala rösten i en borgerlig regering".

Debattörerna vädjar till Liberalernas partistyrelse, med Nyamko Sabuni i spetsen, att snarast sammankalla ett partiråd för att ta beslut i regeringsfrågan.

"Ett beslut i frågan bör föregås av en landsomfattande medlemsomröstning för bästa möjliga förankring, i denna för partiet avgörande fråga. För att Liberalerna ska vara en liberal kraft i svensk politik även efter 2022 måste vi hitta hem igen. Hem till borgerligheten", skriver de 120.


Nyheter från förstasidan

Efter valet: Merz struntar i att stänga gränsen – och bjuder in Netanyahu

Tyske valvinnarens drag. Weidel: "Redan dag ett kastar Merz alla vallöften överbord."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0