Foto: Regeringskansliet

1 000 somalier på väg till Borlänge

Publicerad 31 augusti 2012 kl 07.55

Inrikes.Under 2012 och 2013 väntas runt 1 000 somalier invandra till Borlänge kommun, som ett resultat av statsminister Fredrik Reinfeldts uppgörelse med Miljöpartiet.

Gilla artikeln på Facebook

I dagarna blev det klart att regeringen kommer att spendera 1,3 miljarder skattekronor på den somaliska invandringen under kommande år - pengar som ska betalas ut som stöd till kommuner som behöver hjälp att klara socialbidragskostnaderna.

Miljöpartisten Nils Gossas, kommunalråd och ordförande i integrationsutskottet, säger till Dalarnas Tidningar att det kan handla om 1 000 personer som kommer till Borlänge 2012-2013.

- Av dem kan det vara 600-800 barn. Planering pågår för att möta de behov som uppstår. Vi har inga säkra siffror, men vi jobbar på att ha en beredskap för den här nivån. De barn som kommer ska gå i förberedelseklass och så småningom fördelas ut på olika skolor, säger han.

Han berömmer också integrationsminister Erik Ullenhag och statsminister Fredrik Reinfeldts initiativ att öronmärka 1,3 miljarder kronor för bidrag till somalier.

- Man är på rätt väg när man ger bidraget. Men jag kan inte bedöma om det är tillräckligt. Naturligtvis är det positivt att regeringen lyssnat på kommunernas synpunkter och till sist tagit intryck, säger han till DT.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

"En skitsumma" för oss politiker – korrupta ministern försvaras av SD

Tjänade 20.000 kronor på ingenting. "Är man en minister och tjänar 156 000 i månaden så är det definitivt en skitsumma", skriver Josef Fransson.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Inrikes

Annie Lööfs pappa hoppar av C: "Fick nog"

Efter 52 år i partiet – larmar om "vuxenmobbning".. "Man har sagt att jag aldrig hade varit en riktig centerpartist."0 

Rio, 16, sköts till döds av "utvisad" invandrare

Avrättades på väg hem från gymmet i Fruängen.. Mördaren var dömd till utvisning – men kvar i Sverige eftersom Tidöpartiernas skärpta regler aldrig infördes.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0