Ylva Johansson stoppar utvisningar till Tunisien

Publicerad 17 juni 2023 kl 09.45

Inrikes. Svenskparadiset Tunisien har länge varit ett populärt semestermål inte bara för skandinaver utan också för invandrare som åker hem till länderna de flytt ifrån på semester. Men nu stoppar EU utvisningar dit – av "säkerhetsskäl".

Dela artikeln

Ylva Johansson, EU-kommissionär, bedömer inte att Tunisien är ett så kallat ”säkert tredje land”, säger hon i Ekots lördagsintervju.

– Tunisien har inte ett fullt fungerande asylsystem, säger Ylva Johansson.

Skärpningen är en del av förberedelserna för den ökning av invandringen som väntas ske i flera EU-länder när EU:s tvångskvoter träder i kraft inom kort.

Tvångssystemet kritiserades av Ungern och Polen men fick oväntat stöd av Sverigedemokraterna när regeringen godkände det i EU:s ministerråd i juni. Något som föranlett intern kritik.

– Migranter kommer inte kunna skickas till Tunisien från EU om de inte är tunisiska medborgare, säger Ylva Johansson.

Därmed grusar Johansson förhoppningen om att Tunisien som tredje land ska kunna ta emot fler illegala invandrare från Italien och lätta på trycket för omfördelningar av flyktingar inom det nya tvångssystemet.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Vita huset pyntas – med bilder på kriminella invandrare

Trumps utställning. Planen: Använda invandringsfrågan för att återvinna förtroende.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.