Fallet Julian Assange

Överåklagare avfärdar FN:s Assange-krav

Publicerad 9 februari 2016 kl 11.55

Inrikes. Överåklagare Marianne Ny förbereder nu en förnyad ansökan om att förhöra Julian Assange på Ecuadors ambassad i London. Hon gör samtidigt klart att hon inte tar någon hänsyn till FN-panelens krav på att visselblåsarens häktning ska hävas.

Dela artikeln

Assange har nu i tre och ett halvt år har befunnit sig på ambassaden för att undvika utlämning till Sverige, där han anklagas för sexbrott mot två feminister.

FN-panelen UNWGAD konstaterade förra veckan att visselblåsaren utsatts för godtyckligt gripande och krävde att häktningen skulle hävas.

Det är dock inget som åklagare Marianne Ny tar någon hänsyn till.

– När det gäller rapporten som kom i förra veckan kan jag konstatera att den inte förändrar mina tidigare bedömningar i förundersökningen, säger Marianne Ny, i ett pressmeddelande där hon också gör klart att hon inte ställer upp på några "enskilda intervjuer".


Nyheter från förstasidan

EU-ledarna stod i kö för att få pussa och krama Zelenskyj

Video: Kramkalaset i Bryssel. Var och en av politikerna fick vänta på sin tur inför kameran.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0