Konflikten i Ukraina

"Västvärlden förvärrar konflikten med Ryssland"

Publicerad 12 september 2014 kl 19.10

Utrikes. Både EU och USA införde idag nya sanktioner mot Ryssland med anledning av krisen i Ukraina. Enligt ordföranden för den ryska statsdumans utrikesutskott, Aleksej Pusjkov, visar det att västvärlden är inställd på att förvärra konflikten med Ryssland.

Dela artikeln

"De nya EU-sanktionerna visar att man väljer att fördjupa den politiska konflikten med Ryssland, även om det sker på bekostnad av den egna befolkningens ekonomi", skriver Pusjkov på Twitter.

De utvidgade sanktioner som EU beslutade om på fredagen innebär att Ryska oljebolag och de största bankerna i landet förhindras från att göra affärer med företag inom EU. Även USA har infört nya begränsningar som drabbar banker och oljebolag.

Rysslands utvecklingsminister Aleksej Uljukajev lät på fredagen meddela att regeringen ännu inte har några konkreta planer på motsanktioner.


Nyheter från förstasidan

"En skitsumma" för oss politiker – korrupta ministern försvaras av SD

Tjänade 20.000 kronor på ingenting. "Är man en minister och tjänar 156 000 i månaden så är det definitivt en skitsumma", skriver Josef Fransson.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Utrikes

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

EU:s tredje världskriget-reklam hånas – "ett rövhål"

Påstås påminna om nätklassikern "Goatse".. "Hur ska vi kunna anförtro er att starta krig när ni inte ens fattar att ni har blivit trollade av er egen grafiker?".0 

Regeringen avrättade 340 civila i Syrien

Jihadistregimens agerande väcker frågor.. Tvingas "krypa som hundar" – sen skjuts de i huvudet.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0