Gruppvåldtäkten i Örnsköldsvik

Våldtäktsanklagade tiggare på fri fot

Publicerad 15 oktober 2014 kl 16.24

Inrikes. De tre romer från Rumänien som i söndags anhölls misstänkta för grov våldtäkt på en 19-årig kvinna i Örnsköldsvik har nu släppts. Anledningen är att misstanksgraden har försvagats.

Dela artikeln

– Misstanken har minskat och det finns inget skäl att ha dem anhållna, säger polisens talesperson Mikael Ahrtzing till Örnsköldsviks Allehanda.

Enligt anmälan hade kvinnan i söndags bjudit med sig de tre tiggarna, som är i 20-årsåldern, hem till sig för att låta dem duscha, äta och sova. De ska därefter ha utsatt henne för en grov våldtäkt.

Utredningen har inte lagts ned, enligt polisen.


Nyheter från förstasidan

USA:s militära ledning byts ut

Trump sparkar sina generaler i stor utrensning. Generalstabschefen Charles Q. Brown en av de som får gå.0 

Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Pojke "under 15 år" knivhögg kvinna i Malmö

Träffade i halsen och ansiktet.. Pojken greps och överlämnades sedan till sociala myndigheter.0 

Liberala förslaget: Låt staten omhänderta barn redan på BB

Så ska våldsvågen brytas, enligt Johan Pehrson.. "Alltför många barn i dag växer upp och fostras in i kriminella miljöer."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0