Konflikten i Ukraina
USA:s utrikesminister John Kerry tillsammans med Ukrainas president Petro Porosjenko.

Ukraina: Fängelse för att kritisera regimen

Publicerad 2 mars 2015 kl 08.34

Utrikes. Enligt ett nytt lagförslag som lagts fram i Ukrainas parlament ska personer som kritiserar landets nya USA-lojala ledning kunna straffas med fängelse i upp till tre år, rapporterar Sputnik News.

Dela artikeln

Initiativtagare är partiet Folkfrontens ledamot Konstantin Matejtjenko. Han vill ha en ny lag som innebär fängelsestraff för "offentliga smädelser och andra slags handlingar som syftar till att undergräva statsmaktens auktoritet".

Lagen ska också gälla för personer som uppvisar en "cynisk attityd" gentemot staten och statsorganen.

Förutom fängelsestraff ska personer som bryter mot den föreslagna lagen kunna riskera att straffas med upp till sex månaders husarrest samt straffarbete.


Nyheter från förstasidan

"En skitsumma" för oss politiker – korrupta ministern försvaras av SD

Tjänade 20.000 kronor på ingenting. "Är man en minister och tjänar 156 000 i månaden så är det definitivt en skitsumma", skriver Josef Fransson.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Utrikes

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

EU:s tredje världskriget-reklam hånas – "ett rövhål"

Påstås påminna om nätklassikern "Goatse".. "Hur ska vi kunna anförtro er att starta krig när ni inte ens fattar att ni har blivit trollade av er egen grafiker?".0 

Regeringen avrättade 340 civila i Syrien

Jihadistregimens agerande väcker frågor.. Tvingas "krypa som hundar" – sen skjuts de i huvudet.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0