Sahra Wagenknecht.

Tyska vänstern vill utesluta partitopp efter PK-kritik

Publicerad 29 juni 2021 kl 13.25

Utrikes. Det tyska vänsterpartiet Die Linke har inlett ett uteslutningsärende mot en av sina toppolitiker, Sahra Wagenknecht. Detta efter att Wagenknecht släppt en bok med hård kritik mot kulturmarxismen, så kallad politisk korrekthet.

Dela artikeln

Sahra Wagenknecht var fram till 2019 gruppledare för Die Linke i förbundsdagen i Berlin.

Hon har profilerat sig som kritisk till asylinvandringen och den politiska korrektheten och vill istället att vänstern ska återgå till att fokusera på traditionella ekonomiska frågor. Detta har lett till att hon fått mäktiga fiender.

Die Linke har nu inlett ett uteslutningsärende mot Wagenknecht – samtidigt som hon är partiets toppkandidat i Nordrhein-Westfalen inför valet till förbundsdagen. Det rapporterar Handelsblatt.

"Livsstilsvänster"
Argumentet för att utesluta Sahra Wagenknecht är att hon "allvarligt skadat" partiet genom sin bok Die Selbstgerechten ("De självrättfärdiga"). I boken riktar hon hård kritik mot den politiskt korrekta så kallade woke-kulturen inom dagens vänster. Hon pratar om en "livsstilsvänster" som har skrämt iväg vänsterns traditionella väljare.

Wagenknecht reagerar på uteslutningsbeskedet genom att hänvisa till den "cancelkultur" som hon själv beskriver i sin bok, rapporterar Junge Freiheit.

– Vissa tycks sätta ett stort värde på att bekräfta mina teser genom sitt agerande. Det är dock enstaka individer. Jag får stöd och solidaritet av betydigt fler partimedlemmar och väljare, säger hon till Die Welt.


Nyheter från förstasidan

USA allt närmare ta över Grönland

Allt mer hotfull retorik. Vance: "Vårt budskap till Danmark är enkelt: ni har inte tagit väl hand om Grönlands folk".0 

Ekonominyheter

Vattenfall förlorade 700 miljoner på vindkraft – storsatsar på mer

Stora förluster i Vattenfalls svenska vindkraft.. Trots miljardsatsningar blöder verksamheten – och nu storsatsas det mer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Utrikes

Trump-kvinnans besked till brittisk snyftreporter: "Åk hem"

"Vad säger du om alla kvinnor som våldtas av invandrare?". Uppmanades rapportera om invandrarkaoset hemma i Storbritannien istället.0 

Israel dödar ett barn var 45:e minut

Brutala siffrorna från Gaza.. Sedan den 7 oktober 2023 har mer än ett barn i timmen dödats.0 

USA:s förbud mot mångfald – så ser det ut

Europeiska PK-företag tvingas fylla i blankett.. Därför är förbudet mot mångfald, jämlikhet och inkludering så svårt att kringgå.0 

Vetenskap

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0