IS-krigarna

Trump till Västeuropa: Nu får ni komma och hämta era IS-terrorister

Publicerad 17 februari 2019 kl 17.29

Utrikes. Islamiska staten, IS, uppges nu vara i praktiken besegrade i Syrien. USA:s president Donald Trump uppmanar därför de västeuropeiska länderna att ta tillbaka sina tillresta IS-terrorister från det befriade landet.

Dela artikeln

"USA ber Storbritannien, Frankrike, Tyskland och andra europeiska allierade att ta tillbaka över 800 IS-krigare som vi tillfångatagit i Syrien, och ställa dem inför rätta. Kalifatet är redo att falla", skriver Trump på Twitter.

Han konstaterar att "alternativet inte är bra" eftersom USA då kommer att tvingas släppa jihadisterna på fri fot.

En stor del av de terrorister som krigat för IS i Syrien har varit tillresta arabiska och andra muslimska invandrare från Europa. Det rör sig i många fall om personer som tagits emot som "flyktingar" av politiskt korrekta länder i norra och västra Europa för att sedan återvända till arabvärlden och göra jihad.

Donald Trump skriver att USA visserligen inte vill "se på medan IS-krigarna tränger igenom Europa, vilket är vart de förväntas resa". Men, konstaterar han:

"Vi gör så mycket och spenderar så mycket. Det är dags för andra att kliva in och göra det jobb som de är så kapabla att göra. Vi drar oss tillbaka efter 100 procents seger mot Kalifatet!"


Nyheter från förstasidan

TV-chocken när folkkäre komikern plötsligt börjar såga mångkulturen

Här får Dieter Nuhr nog. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 

Ekonominyheter

Efter börskaoset: Guldpriset rusar till nytt rekord

Når över 3. 200 dollar per uns.. Nu söker sig allt fler till historiskt trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut

Levde för 3,2 miljoner år sedan. . Ny 3D-rekonstruktion visar människans tidiga ursprung.0 

Rysslands ambassadör: Sverige skapar sin egen rysskräck

Intervjuas i Swebbtv.. "Forskare och journalister i Sverige utvecklar olika scenarier – och börjar tro på sig själva."0 

Tyskt förbud mot "lögner" tros bli hårdare än väntat

Även "vardagliga smålögner" kan bli straffbara, varnar jurister.. Nya tuffa lagen ska officiellt skydda regeringen och makthavare från "desinformation".0 

Ukrainska USA-politikern: Ukraina bör inte kräva tillbaka territorium

Är inte "i position att kräva det".. Kongressledamoten Victoria Spartz, född i Ukraina, anser att Zelenskyj måste göra stora eftergifter.0 

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0