Maktskiftet i USA
Bilden är ett montage.

Putin bjuder barn till amerikanska diplomater på fest

Publicerad 31 december 2016 kl 11.55
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Rysslands president Vladimir Putin är "väldigt smart". Det skriver USA:s tillträdande president Donald Trump på Twitter.

Dela artikeln

Bakgrunden är att den ryska regeringen valt att avvakta med att svara på president Barack Obamas attacker mot Ryssland för påstådda dataintrång. 35 ryska diplomater har utvisats och två ryskägda ­anläggningar i USA, som använts av ryska diplomater för avkoppling och reaktion sedan kalla krigets dagar, har stängts.

Regeringen i Moskva har uttryckt förståelse för att Obamas agerande är en desperat åtgärd för att hämnas att partiets kandidat Hillary Clinton inte valdes till ny president. Något som uppskattas av Trump som svärs in som ny president om 20 dagar.

"Bra drag att vänta (av V. Putin) - Jag har alltid vetat att han är väldigt smart", twittrar den blivande presidenten.

AP rapporterar att Putin inte bara låter bli att gå till motattack, i en försoningsgest har han dessutom bjudit in alla barn till amerikanska diplomater i Ryssland på jul- och nyårsfest i Kreml.

– Som det ser ut just nu trollar de Obama, konstaterar Olga Oliker, chef för Rysslands­programmet vid Center for Strategic and International Studies (CSIS) i Washington D.C.

Regeringen Obama har valt att inte kommentera den ryska PR-kuppen.

Putin säger också att han ser fram emot ett bättre samarbete med USA framöver, så snart Obama är borta från makten "baserad på den politik som kommer föras av president D. Trumps regering".

Just nu befinner sig USA tillsammans med resten av västvärlden i ett ekonomiskt krig med Ryssland där omfattande sanktioner används som medel. Anledningen är inte minst den ryska annekteringen av Krimhalvön.

Samtidigt har de båda forna supermakterna utkämpat ett proxykrig i Syrien där Ryssland stöttat regeringen medan USA och dess allierade sponsrat olika islamistiska rebellgrupper med vapen och pengar. Det kriget ser nu ut att vinnas av den syriska armén.

Mycket tyder på att denna blodiga politik, som minner om kalla krigets dagar och har kostat hundra­tusentals människoliv, kommer förändras med Trump och att sanktionerna mot Ryssland därmed hävs.


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Trump: "Zelenskyj är en diktator"

Brutala sågningen.. "Det är nog bäst att diktatorn Zelenskyj agerar snabbt, annars kommer han inte att ha ett land kvar."0 

Ungern om att Europas makthavare stängs ute: "Ingen plats för krigshetsare"

"Samtalen handlar om fred.". Utrikesministerns kommentar om politikernas kränkta reaktioner.0 

München slår tillbaka: Inte Vance som fick globalisten att gråta

Säkerhetskonferensen hånas friskt för sin krishantering.. "Vår tidigare ordförande Christoph Heusgen fällde inte några tårar av 'frustration'."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0