Göteborgsmassakern

Tre män utreds för massakern

Publicerad 20 mars 2015 kl 17.05

Inrikes. Tre män greps igår kväll och utreds nu för eventuell inblandning i onsdagens massaker på krogen Vår krog & bar vid Vårväderstorget i Göteborg.

Dela artikeln

Enligt handlingar från tingsrätten som Fria Tider tagit del av är männen 18, 20 och 27 år gamla. En av männen, 20-åringen, är tidigare dömd för brott. Alla tre är invandrare från Mellanöstern och en av männen är enligt uppgift till Fria Tider en nyanländ flyktinginvandrare.

Polisen meddelade under eftermiddagen idag att ingen av männen ännu delgivits misstanke för mord eller försök till mord – istället är de alla tre anhållna misstänkta för grovt vapenbrott. Männen greps på Ekedalsgatan vid tjugo över tio igår kväll och polisen skriver på sin hemsida att man "utreder om de gripna kan ha ett samband med händelsen på Vårväderstorget".

En av männen har utretts för brottslighet ända sedan i augusti förra året och Migrationsverket har bland annat informerats om den pågående polisutredningen mot mannen.


Nyheter från förstasidan

Trump: Fredslösning kanske nås på tisdag

Amerikanske presidenten hoppfull inför samtal med Putin. "Vi kommer att prata om landområden. Vi kommer att prata om kraftverk".0 

Ekonominyheter

Drog in 29 miljarder kronor 2024. Men Svenska Freds kritiserar att många vapen sänds till Israel medan kriget pågår.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0